Projekt Grantowy „Aktywizacja dzieci i młodzieży w powiecie świeckim”
Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” podpisał w dniu
07 listopada 2024r. umowę o dofinansowanie projektu grantowego nr UM_WR.433.3.212.2024.
Projekt grantowy realizowany będzie w okresie: 01 styczeń 2024r. - 31 grudzień 2029r.
Celem projektu grantowego jest tworzenie i wsparcie 48 edukacyjnych klubów młodzieżowych służących nabywaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz rozwijaniu zainteresowań 720 dzieci i młodzieży zamieszkującej powiat świecki do XII 2029r.
Całkowita wartość Projektu grantowego wynosi: 5 105 106,75 zł.
Całkowita wartość Projektu z EFS+ wynosi: 4 849 851,41 zł.
Grupa docelowa: dzieci i młodzież w wieku od 6 do 24 lat posiadające status ucznia szkoły podstawowej, ponadpodstawowej w trakcie roku szkolnego, wyłącznie mieszkańcy powiatu świeckiego.
Produkty projektu:
- 720 uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji objętych wsparciem w ramach edukacji pozaformalnej;
- 576 uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólnie objętych wsparciem;
- 144 uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem;
- 51 dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych objętych wsparciem.
Rezultat projektu: 288 uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu.
Dofinansowane zostaną projekty zakładające następujące założenia:
(do wyboru co najmniej jeden typ projektu):
Typ 1. rozwijanie umiejętności społecznych i obywatelskich, zwłaszcza uczniów i uczennic zagrożonych wypadnięciem z systemu szkolnego, poprzez utworzenie i wsparcie na rzecz tworzenia i funkcjonowania edukacyjnych klubów młodzieżowych, realizowane zgodnie ze Standardem klubów młodzieżowych.
W ramach klubów możliwa jest realizacja różnorodnego obszaru tematycznego, uwzględniającego zainteresowania, zdolności, potrzeby oraz predyspozycje dzieci i młodzieży np. zajęcia filmowe, muzyczne, artystyczne, sportowe, z robotyki, programowania, nt. lokalnej tożsamości i kultury realizację spotkań, warsztatów i wizyt studyjnych;
Typ 2. rozwijanie uzdolnień dzieci oraz młodzieży i ukierunkowanych na osiągnięcie konkretnego celu
edukacyjnego (np. przygotowanie i udział w krajowym lub międzynarodowym konkursie naukowym, przy czym za konkurs naukowy nie będą uznawane konkursy wiedzy np. konkurs wiedzy z języka angielskiego czy konkurs wiedzy o wielkich Polakach);
Typ 3. projekty przyczyniające się do wzrostu wiedzy i nabywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i w przyszłym życiu zawodowym, np. poprzez warsztaty w obszarze ginących zawodów i związane z tradycją regionu. Projekty nie mogą mieć charakteru jednorazowej interwencji np. wycieczki szkolnej (zwiedzanie muzeum), a cyklicznych zajęć przybliżających rzemiosło, na których uczestnicy nabędą umiejętności, kompetencje oraz wiedzę w zakresie ginących zawodów.
Grantobiorcą może być podmiot posiadający osobowość prawną.
W ramach ogłoszonego naboru wniosków o powierzenie grantu podmiot może złożyć maksymalnie 2 wnioski. Złożenie więcej niż 2 wniosków skutkować będzie odrzuceniem wszystkich złożonych przez ten podmiot wniosków.
Maksymalna wartość grantu 100 000,00 zł
Poziom dofinansowania projektu objętego grantem z EFS+ wynosi do 95% wydatków kwalifikowalnych, wymagany jest co najmniej 5% wkład własny.
Udział uczestników w projektach objętych grantem jest bezpłatny na każdym etapie realizacji.
Przedmiotem umowy jest realizacja projektu pt. „Aktywizacja dzieci i młodzieży w powiecie świeckim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, celu szczegółowego EFS+.CP4.F - Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, Priorytetu 7 Fundusze Europejskie na rozwój lokalny, Działania FEKP.07.02 Wsparcie dzieci i młodzieży poza edukacją formalną.