Dwudniowa wizyta studyjna

„Rozwój wsi w oparciu o dziedzictwo lokalne"

W dniach 12-13 października 20 osób z obszaru naszej LGD wzięło udział w wyjeździe studyjnym na obszar powiatu świeckiego oraz tucholskiego. Celem wyjazdu było poznanie przez uczestników możliwości rozwoju wsi poprzez wykorzystanie zasobów wsi i jej rozwój w oparciu o dziedzictwo lokalne. Odwiedzono 4 wioski tematyczne:

 Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu

 Wioska Górnicza w Piła – młyn

 Wioska kwiatowa w Żalnie

 Wioska Chlebowa w Janiej Górze

Podczas pobytu poznaliśmy historie powstania każdej z wiosek oraz zostały nam przedstawione zasady działania tych podmiotów, ich oferty edukacyjne, które są skierowane głównie od dzieci z przedszkola po seniorów. 

W Wiosce Miodowej braliśmy udział w warsztatach rękodzielniczych z przygotowania świec z wosku pszczelego, odwiedziliśmy również Izbę pamięci zabytków, techniki, motoryzacji, eksponatów, lokalnego rzemiosła i obyczajów. Ponadto obejrzeliśmy nowopowstałą ścieżkę edukacyjną o tematyce pszczelarskiej. 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Wioski Górniczej, w której wzięliśmy udział w m.in. w grze terenowej z audioprzewodnikiem typy Quest, zwiedzeniu podziemnej Kopalni. Ponadto została nam przedstawiona interaktywna makieta dotycząca Górnictwa. 

W drugim dniu wizyty studyjnej w pierwszej kolejności odwiedziliśmy Wioskę Kwiatową, gdzie oprócz ścieżki edukacyjnej został nam przedstawiony m.in. ogród kwiatowy „Tęczowy zakątek”.

Ostatnim punktem programu była Wioska Chlebowa, w której uczestnicy wzięli udział w warsztatach wypiekania chleba oraz zwiedzili ścieżkę edukacyjną.

 

Udział w wizycie studyjnej o takiej tematyce okazał się strzałem w dziesiątkę, miejmy nadzieje, że po takim dostarczeniu wiedzy i po poznaniu dobrych praktyk na naszym terenie powstanie kolejna Wioska, może „rzeźnicza”;)

Dziękujemy uczestnikom za udział!!!

Zadanie realizowane w ramach Planu Komunikacji. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.